Nepotyzm na Mistrzostwach Rosji 2022? Sędziowie wygwizdani

34

Córka słynnej trenerki Eteri Tutberidze, Diana Davis, i jej partner Glebem Smolkinem zajmują 3. miejsce po programie krótkim par tanecznych.

Kontrowersje wzbudza jednak fakt, że przewyższyli w punktacji o ponad 4 punkty Tiffany Zagorski i Jonatana Guerreirowicemistrzów Rosji, wielokrotnych zwycięzców Pucharu Rosji, którzy reprezentują swój kraj na zawodach międzynarodowych od ponad 5 lat.

Zagorski i Guerreiro

Na Mistrzostwach Rosji odgrywa się obecnie walka o 3 bilety na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Realnie rzecz biorąc mało prawdopodobne jest, aby nie pojechały na nie pary Stepanova-Bukin i Sinitsina-Katsapalov.

Walka toczy się więc o trzeci bilet. Jeszcze sezon temu nie było wątpliwości, że do Pekinu pojadą Zagorski i Guerreiro. Jednak w sezonie olimpijskim nagle coraz wyższe noty zaczęli otrzymywać Davis i Smolkin.

Diana Davis & Gleb Smolkin (RUS) | Rhythm Dance | 2019 Junior Grand Prix  Chelyabinsk | 2019-2020 Season | Ice-Dance.com's Photography Section
Davis i Smolkin – foto: ice-dance.com

Oni z kolei nie odnosili dotychczas większych sukcesów ani w Rosji ani za granicą (poza wygraniem Pucharu Rosji i Warsaw Cup).

Wielu fanów i dziennikarzy ma z tego powodu wątpliwości czy fakt, że Davis jest córką jednej z najlepszych trenerek świata nie ma nic wspólnego z tym zaskakującym wynikiem.

Eteri Tutberidze and the Future of Figure Skating | Medium
Eteri Tutberidze

Wyniki Zagorski i Guerreiro zostały wygwizdane przez widzów.

Jeśli chodzi o sędziowanie, błędem byłoby o nim dyskutować, ale nie do końca rozumiemy oceny. Należy przejrzeć nagranie występu – sędziowie mają spowolnione powtórki. Może był jakiś błąd, którego nie widzieliśmy.

Jonatan Guerreiro o sędziowaniu w programie krótkim Mistrzostw Rosji

Uczniowie Eteri Tutberidze wielokrotnie uzyskiwali zaskakująco wysokie wyniki, nawet w porównaniu z ich talentem i poziomem jazdy. Patrząc chociażby na Morisa Kvitelashvili (ucznia Tutberidze), który uzyskiwał wysokie noty przy zupełnie niepoprawnym wykonaniu skoku.

Nasuwa się jedynie pytanie, czy te oceny sędziów to zwykłe docenienie łyżwiarzy i sprawiedliwa opinia na temat występów czy może tzw. “Bonus Eteri” rzeczywiście istnieje?

You May Also Like