Rosjanie niezadowoleni z sędziowania na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. “Pierwszy dzień igrzysk już jest w cieniu tak głupich, nieprofesjonalnych decyzji”

16

Dopiero rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, a już pojawiają się pierwsze kontrowersje.

4 lutego rozpoczął się turniej drużynowy, w którym na chwilę obecną prowadzą Amerykanie. Wystąpili soliści, pary sportowe i pary taneczne (solistki wystąpią w niedzielę 6 lutego).

Reprezentanci USA uzyskali aż 28 punktów. Tuż za nimi uplasowali się miłośnicy łyżwiarstwa figurowego – Rosjanie, z 26 punktami.

Нихао, Китай! В Пекине открыли зимние Олимпийские игры — 2022 - РИА Новости  Спорт, 04.02.2022
Rosyjski Komitet Olimpijski na igrzyskach w Pekinie – foto: ria.ru

Nie wszystkim ta punktacja odpowiada, a zdecydowanie nie Rosjanom. Kilku rosyjskich specjalistów oskarżyło sędziów o nagminne faworyzowanie Amerykanów oraz gospodarzy – Chińczyków.

Oczywiście, sędziowie amerykańscy są subiektywni wobec Rosjan. To są ich główni rywale w turnieju drużynowym. Amerykanie zrobią wszystko, aby postawić naszych (rosyjskich) łyżwiarzy na niższej pozycji. Ale i tak wygrają najsilniejsi.

Powiedziała mistrzyni olimpijska z Turynu (2006) Tatiana Navka
Kim jest żona Dmitrija Pieskowa? - 16.07.2017, Sputnik Polska
Tatiana Navka – foto: sputniknews.com

Niemniej mamy jednak wystarczająco dobry, stabilny wynik, aby dalej walczyć o złote medale. Nasza główna nadzieja jeszcze nie wystąpiła – to nasze solistki, na których barkach wszystko spoczywa.

Dodała Navka
Swoje wątpliwości co do sędziowania wyraził także Renat Laishev, dyrektor szkoły sportowej Sambo-70, w której uczą się wszystkie trzy reprezentantki Rosji w kategorii solistek.

Stronniczości w wynikach naszych łyżwiarzy należało się spodziewać. Ale zawsze jesteśmy gotowi do walki. Nie po raz pierwszy zdarzyło się to naszym sportowcom. Musimy wygrywać z większą przewagą, wtedy nie będzie pytań (co do zwycięzcy).

Powiedział Laishev

Rozumiemy dziwactwa. Pięciu sędziów umieściło naszą parę na pierwszym miejscu, a jeden sędzia obniżył punktację w taki sposób. Na zawodach łatwo można zobaczyć, który sędzia jest stronniczy, a który nie.

Mistrzyni olimpijska z 1988 Natalia Bestemiyanova oskarżyła z kolei sędziów o faworyzowanie… gospodarzy. Jej zdaniem zaniżono wyniki Anastasii Mishiny i Aleksandra Galliamova, którzy zajęli w krótkim programie drugie miejsce po Chińczykach.

Mishina i Galliamov bardzo dobrze wystąpili. Wydaje mi się, że był to najlepszy występ w ich życiu. Po prostu perfekcyjny.

Мишина и Галлямов с личным рекордом стали вторыми в короткой программе на  командном турнире ОИ
Mishina i Galliamov – foto: sportbox.ru

Ale mamy do czynienia z chińską parą, która występuje w swoim kraju. Sędziowie są bardziej przychylni gospodarzom igrzysk. I oczywiście wszyscy rozumiemy, że pary sportowe to jedyna kategoria, w której chińscy łyżwiarze mogą ubiegać się o złoto.

Moim zdaniem (Mishina i Galliamov) lepiej jeździli, ale taki już los.

Stwierdziła Bestemiyanova
Rosyjski polityk, Dmitry Svishchev, dodał:

Uważam, że w przyszłości federacja międzynarodowa nie powinna dopuszczać tak stronniczych sędziów na zawody.

Jeśli będziemy oceniać sportowców na podstawie kraju pochodzenia, a nie umiejętności, to (…) sport stanie się bezużyteczny.

Pierwszy dzień igrzysk jest już w cieniu takich śmiesznych, głupich, nieprofesjonalnych decyzji

Podsumował Svishchev

You May Also Like