Czarne chmury nad “najlepszą trenerką świata”. Wstrząsające doniesienia o zawodniczkach Tutberidze

2

Ostatnio na ustach całego świata jest skandal dopingowy na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W jego centrum stoi 15-letnia Kamila Valieva, w której organizmie znaleziono zakazaną substancję.

O tym możecie więcej przeczytać tutaj (skąd pojawiła się plotka o dopingu w rosyjskiej reprezentacji), tutaj (jak Kamila Valieva została oskarżona o doping), tutaj (jak Rosjanie wspierają Kamilę Valievą) i tutaj (przesłuchanie Kamili).

Jednak jako że Valieva ma jedynie 15 lat, wielu fanów jak i specjalistów o skandal dopingowy obwinia jej otoczenie. W ten właśnie sposób w centrum uwagi międzynarodowych mediów znalazła się trenerka Kamili – Eteri Tutberidze.

Na Twitterze trenduje hasztag “Wstydź się Tutberidze” natomiast niemieckie media nazywają ją “brutalną i bezwzględną”.

Kim dokładnie jest Eteri Tutberidze i dlaczego tyle osób ją krytykuje?

Mistrzyni olimpijska Yulia Lipnitskaia, mistrzyni olimpijska Alina Zagitova, wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata Evgenia Medvedeva. wicemistrzyni świata Elizabet Tursynbaeva, dwukrotna mistrzyni świata juniorów, wicemistrzyni olimpijska, “Królowa Quadów”, “Rosyjska Rakieta” Alexandra Trusova, mistrzyni olimpijska, trzykrotna mistrzyni Rosji i mistrzyni świata Anna Shcherbakova, mistrzyni europy Alena Kostornaia, mistrzyni olimpijska i Europy Kamila Valieva – Lista wybitnych uczniów Eteri Tutberidze ciągnie się bez końca. W ostatnich latach jej uczennice zajmują całe podium zawodów za równo na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Фигурное катание | Этери Тутберидзе признана лучшим тренером по версии ISU.
Eteri Tutberidze na Mistrzostwach Rosji 2020. Wszystkie medalistki były jej uczennicami. Od lewej: Daniil Gleikhengauz, Alena Kostornaia, Anna Shcherbakova, Eteri Tutberidze, Alexandra Trusova, Sergiey Dudakov /foto: sportsdaily.ru

Od Igrzysk Olimpijskich z Soczi, podczas których Tutberidze, jako trenerka złotej medalistki, zyskała niebywałą popularność, przez rywalizację Zagitovej i Medvedevej na igrzyskach w Pjongczangu, po “rewolucję quadów”. Tak zwane “dziewczynki Eteri” są jednymi z nielicznych zawodniczek, które potrafią wykonywać quady – skoki z czterema obrotami w powietrzu.

W tym roku wszystkie trzy reprezentantki Rosji na igrzyskach są trenowane właśnie przez Eteri. A w grupie tej trenerki jest mnóstwo utalentowanych juniorek, które jak tylko skończą odpowiedni wiek, natychmiast wskoczą na podia najważniejszych zawodów świata.

Jednak istnieje też druga, czarniejsza strona medalu

Yulia Lipnitskaia po Igrzyskach Olimpijskich zachorowała na anoreksję. Tutberidze miała kazać jej jeść jedynie sproszkowane jedzenie, aby nie przytyła. Mistrzyni olimpijska z Soczi, swego czasu sensacja łyżwiarstwa figurowego, opuściła sport w 2017 roku. Miała zaledwie 19 lat.

In Defeat, Gracie Gold, Polina Edmunds Signal Revival for U.S. Figure  Skating | Bleacher Report | Latest News, Videos and Highlights
Yulia Lipnitskaia w wieku 15 lat /foto: bleacherreport.com

Alina Zagitova od około dwóch lat nie startowała w żadnych zawodach. Po tym jak wygrała Igrzyska Olimpijskie w wieku 15 lat występowała jedynie przez sezon, po czym zrobiła przerwę trwającą do dziś. W wywiadzie dla “Russian Glamour” powiedziała natomiast, że przed igrzyskami nie wolno jej było nawet przełykać wody – wlewała ją do buzi, a następnie wypluwała. Wspominała także, że wszystkie zawodniczki ważyła się nawet 2 razy dziennie, by zachować wagę wymaganą przez trenerkę.

Интервью Этери Тутберидзе – о лени Алины Загитовой и отношениях с дочерью  Дианой Дэвис и травме Алены Косторной - Eurosport
Eteri Tutberidze i Alina Zagitova /foto: eurosport.ru

Evgenia Medvedeva po kłótni z Tutberidze opuściła ją na dwa lata. Później wróciła, jednak nie wystartowała w żadnych zawodach z powodu kontuzji pleców. Zakończyła karierę zawodową w wieku 22 lat, jednak przestała startować w zawodach w wieku 20. Obecnie jedynym skokiem, który nie sprawia jej bólu jest salchow. Pozostałych nie wykonuje.

Image
Evgenia Medvedeva na igrzyskach w Pjongczangu

Elizabet Tursynbaeva? Po przyjściu do Eteri Tutberidze jeździła przez sezon. Przez kolejne dwa zmagała się z kontuzją pleców. Zakończyła karierę w wieku 21 lat, po dwóch latach bez udziału w zawodach.

Czym jest “termin ważności Eteri”? Jej uczennice porównane do jednorazowych kubeczków

Co łączy te zawodniczki, poza tą samą trenerką? Wszystkie zakończyły lub zawiesiły kariery sportowe w wieku około 18 lat. Zawodniczki przez nią trenowane, które obecnie są na igrzyskach, mają jedynie 15 i 17 lat. Ten wiek jest już nazywany przez fanów “terminem ważności Eteri”. Jej uczennice po osiągnięciu 18 lat są natychmiastowo zastępowane przez coraz bardziej utalentowane juniorki. Same natomiast zajmują się w tym czasie leczeniem licznych kontuzji lub chorób psychicznych.

Obecne gwiazdy Eteri, Alexandra Trusova i Anna Shcherbakova, już teraz zmagają się z wieloma kontuzjami. Trusova miała w tym sezonie kontuzję nogi, na jesieni Shcherbakova natomiast była widziana na zawodach z ogromnym siniakiem na szyi. Teraz najwyraźniej problemy z szyją powróciły, jako że Anna na treningu olimpijskim miała na niej plastry.

Trener mistrza olimpijskiego, Rafael Arutyunyan, skomentował zjawisko coraz szybszego kończenia karier przez łyżwiarki w Rosji.

Nie lubię pić kawy z jednorazowych kubeczków. Podobnie nie lubię jednorazowych mistrzów.

Powiedział dla “Bolshoi Sport”
Этери Тутберидзе отреагировала на слухи вокруг Камилы Валиевой
Eteri Tutberidze i Kamila Valieva /foto: betassist.ru

Eksploatacja nastolatek

Dla osób, które oglądają łyżwiarstwo figurowe od zaledwie kilku lat kończenie karier tak wcześnie może wydawać się normalne. Jednak nie tak dawno solistki potrafiły jeździć całe sezony bez większych problemów zdrowotnych. Katarina Witt zakończyła karierę w wieku lat 29. Carolina Kostner pojechała na olimpiadę mając 31 lat. Yuna Kim odeszła od sportu w wieku 24 lat. Co się zmieniło?

Trzeba przede wszystkim spojrzeć na to, kto na systemie Tutberidze korzysta. A jest to rzecz jasna sama Eteri. Każda z jej zawodniczek, która była na igrzyskach, była na nich jedynie raz. Tutberidze jako trenerka pojechała na igrzyska już trzy razy.

Mistrzynie świata, mistrzynie europy – co rok, dwa lata pojawiają się nowe. Jednak ich trenerka się nie zmienia. Eteri wie, że nawet jeśli jej uczennice połamią sobie kręgosłupy w wieku lat 16, ona będzie miała kolejne i kolejne dziewczynki do eksploatacji – wysyłania na najważniejsze zawody, robienia im ogromnych karier i kończenia ich w 2 lata. Bo do szkoły w której uczy Tutberidze próbują dostać się talenty z całej Rosji. Wiedzą, że to ich jedyna szansa na złoto olimpijskie.

Image
Dwukrotna mistrzyni świata juniorów Alexandra Trusova na treningu /foto: twitter/com

You May Also Like