Jej odejście uznano za zdradę. Szokująca decyzja EVGENII MEDVEDEVEJ

30

Dwukrotna srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy, dwukrotna zwyciężczyni finału Grand Prix, dwukrotna mistrzyni Rosji. Jedna z legend rosyjskiego łyżwiarstwa figurowego. Kim dokładnie jest Evgenia Medvedeva?

Evgenia Medvedeva – Foto: wikipedia.org

Evgenia Armanovna Medvedeva (ur. 19.11.1999 jako Evgenia Armanovna Babasyan) to rosyjska łyżwiarska figurowa.

Jest jedyną łyżwiarką, która rok po wygraniu Mistrzostw Świata Juniorów wygrała Mistrzostwa Świata Seniorów. Jest trzecią Rosjanką, która wygrała wszystkie najważniejsze zawody sezonu (Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata i Finał Grand Prix) na poziomie seniorów oraz jedyną, która wygrała Mistrzostwa Świata dwa razy z rzędu.

Początki

Mała Zhenya – Foto: oblgazeta.ru

Zaczęła jeździć na łyżwach w 2003 roku, w wieku 3 lat. Robiła to, aby poprawić swoją figurę. Jej pierwszymi trenerami byli Elena Proskurina, Lubov Yakovleva i Elena Selivanova. W 2008 roku dostała się do szkoły sportowej Sambo 70, jako uczennica Eteri Tutberidze. W dzieciństwie jej idolami w łyżwiarstwie figurowym byli Evgeni Plushenko i Yuna Kim.

Sezon 2013-2014: Debiut na poziomie międzynarodowym

Medvedeva na MŚJ 2014 – Foto: wikipedia.org

Medvedeva zadebiutowała na poziomie międzynarodowym w sezonie 2013-2014. Wygrała obydwa etapy Grand Prix w Łotwie i w Polsce. W finale serii w Japonii zajeła trzecie miejsce za Marią Sotskovą i Serafimą Sakhanovich. Na Mistrzostwach Rosji 2014 zajęła 7. miejsce na poziomie seniorów i 4. na poziomie juniorów. Następnie zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sofii.

Sezon 2014-2015: Mistrzyni Świata Juniorów

Nowy sezon Medvedeva zaczęła od zwycięstwa na etapie Junior Grand Prix we Francji. Następnie zajęła 2. miejsce na etapie tej serii w Czechach. Po zakwalifikowaniu się do Finału Junior Grand Prix wygrała obydwa programy i zajęła 1. miejsce.

Na Mistrzostwach Rosji 2015 zdobyła swój pierwszy medal (brązowy) na poziomie seniorów. Następnie zdobyła złoto na Mistrzostwach Rosji Juniorów, z ponad 20 punktową przewagą nad Marią Sotskovą.

Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Estonii Medvedeva zajęła pierwsze miejsce w obydwu programach, a także pobiła rekord świata w krótkim programie, zdobywając 68,48 punktów.

Zhenya po wygraniu Mistrzostw Świata Juniorów 2015 – Foto: wikipedia.org

Sezon 2015-2016: Rywalizacja z Radionovą

Sezon 2015-2016 Medvedeva zaczęła od wygrania Odrej Nepela Trophy, jednego z etapów serii Challengera. Później wygrała swój pierwszy etap Grand Prix na poziomie seniorów – Skate America – pokonując Gracie Gold ze Stanów Zjednoczonych. Zajęła drugie miejsce na kolejnym etapie Grand Prix w Rosji, przegrywając z Eleną Radionovą. Następnie wygrała finał Grand Prix w Barcelonie i Mistrzostwa Rosji 2016, tym razem pokonując Radionovą. W styczniu 2016 wygrała Mistrzostwa Europy w Bratysławie, ponownie pokonując swoją główną rywalkę. W marcu Medvedeva zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w USA.

Od lewej: Elena Radionova, Evgenia Medvedeva, Anna Pogorilaya; Mistrzostwa Europy 2016 – Foto: twitter.com

Sezon 2016-2017: Rekordy Świata

Nowy sezon Medvedeva zaczęła od wygranej w obydwu etapach, a następnie w finale Grand Prix. Wraz z tym zwycięstwem została piątą łyżwiarką, która wygrała dwa finały Grand Prix z rzędu.

Podczas programu dowolnego – Foto: goldenskate.com

W grudniu 2016 wygrała mistrzostwa Rosji 2017 i wykonała swoją słynną kombinację 3S-3T-3T, nie otrzymując za nią punktów. Później stwierdziła, że zdawała sobie sprawę z tego, że ta kombinacja nie jest punktowana, ale w tajemnicy przed swoją trenerką i tak postanowiła ją wykonać, aby pokazać, co potrafi.

W styczniu wygrała mistrzostwa Europy. Pobiła tam swój własny rekord w punktacji programu dowolnego oraz rekord Yuny Kim w punktacji całkowitej. W marcu 2017 wygrała mistrzostwa świata w Finlandii.

Sezon olimpijski 2017-2018: Anna Karenina i zmiana trenera

Swój sezon olimpijski nasza bohaterka rozpoczęła, wygrywając Ondrej Nepela Trophy na Słowacji. Po tych zawodach zmieniła swój program dowolny na słynną Annę Kareninę, do której ostatecznie jeździła na Igrzyskach. Wygrała etapy Grand Prix w Moskwie i w Japonii, jednak wycofała się z finału i z mistrzostw Rosji. Na mistrzostwach Europy zajęła drugie miejsce po koleżance z drużyny Alinie Zagitovej. Następnie ona, Zagitova i Sotskova zostały wybrane, by reprezentować Rosję na Igrzyskach Olimpijskich.

Na Igrzyskach – Foto: yahoo.com

Podczas zawodów drużynowych na Igrzyskach zajęła 1. miejsce w programie krótkim, co w dużym stopniu przyczyniło się do wygranej drużyny rosyjskiej. Na zawodach indywidualnych przegrała jednak w programie krótkim z Zagitovą. W programie dowolnym ona i jej rywalka uzyskały tyle samo punktów, co oznaczało dla Medvedevy srebrny medal olimpijski. Miesiąc później na Mistrzostwach Świata zajęła 3 miejsce za Zagitovą i Tursynbayevą.

Od lewej: Zagitova, Tutberidze, Medvedeva – na Igrzyskach Olimpijskich – Foto: zimbio.com

7 maja 2018 Medvedeva ogłosiła na swoim instagramie, że kończy swoją współpracę ze swoją długoletnią trenerką Eteri Tutberidze i przenosi się do Toronto, by trenować z Brianem Orserem. Ciągle będzie reprezentować Rosję i klub Sambo 70.

Wywołało to duży skandal, Medvedeva miała nawet powiedzieć do Tutberidze: “Zrobiłaś wszystko, żeby Alina (Zagitova) wygrała”. Z kolei Tutberidze stwierdziła, że Zhenya prosiła o zostawienie Aliny na kolejny rok w kategorii juniorów, by nie mogła jechać na Igrzyska. O przejściu Medvedevy do Orsera Tutberidze miała dowiedzieć się z telewizji. W tamtym czasie w Rosji zaczęło już panować przekonanie, że Tutberidze jest jedyną nadzieją rosyjskiego łyżwiarstwa figurowego, więc odejście od niej uznawano za zdradę.

Sezon 2018-2019: Początek współpracy z Orserem

Zhenya i Brian Orser w kurtce klubu Zhenyi – Sambo 70 – Foto: realnoevremya.com

Medvedeva zaczeła swój pierwszy sezon z nowymi trenerami od srebrnego medalu na Autumn Classic International. Na etapach Grand Prix zajęła 3. i 4. miejsce, po raz pierwszy w całej swojej karierze międzynarodowej będąc poza podium. Następnie na Mistrzostwach Rosji 2019 zajęła w krótkim programie 14. miejsce po niedokręconej kombinacji, pomyłce w skoku pojedynczym i upadku z podwójnego axla. Ostateczne zajęła siódme miejsce. Po zwycięstwie w finale Russian Cup, została wysłana na Mistrzostwa Świata 2019 jako reprezentantka Rosji, mimo że wiele osób wolało na jej miejsce Tuktamyshevą. Ostatecznie Medvedeva zajęła na tych zawodach 3. miejsce.

Sezon 2019-2020: Pierwsze sukcesy od zmiany trenera

Nasza bohaterka ponownie rozpoczęła sezon srebrnym medalem na Autumn Classic International. Na Shanghai Trophy zajęła 1. miejsce, pokonując Elizabet Tursynbayevą i Lim Eun-soo. Było to jej pierwsze zwycięstwo na poziomie międzynarodowym z Brianem Orserem oraz pierwsze od NHK Trophy w 2017 roku. Na Skate Canada zajęła 3. miejsce za Trusovą i Kihirą, z kolei na Rostelecom Cup przegrała jedynie z Trusovą, zajmując 2. miejsce.

Na Mistrzostwach Rosji zajęła 5. miejsce po krótkim programie, jednak z powodu złamanej łyżwy wycofała się z programu dowolnego.

Od lewej: Medvedeva, Trusova, Bell – na Rostelecom Cup 2019 – Foto: fsrussia.ru
Od lewej: Dudakov, Tutberidze, Medvedeva, Gleikhengauz – na lodowisku Khrustalnego (jednego z oddziałów Sambo 70) – Foto: spletnik.ru

Sezon 2020-2021: Pandemia i powrót do Tutberidze

Podczas pandemii koronawirusa Medvedeva wyleciała do Moskwy i tam przygotowywała się do nowego sezonu, zdalnie kontaktując się ze swoimi trenerami. Następnie wycofała się z Cup of Russia 2020.

Potem stało się coś czego nikt się nie spodziewał. 16 września 2020 Medvedeva ogłosiła powrót do swojej poprzedniej trenerki Eteri Tutberidze! Wywołało to olbrzymie emocje i lawinę komentarzy w sieci. Mimo, że jej decyzja wydawała się zrozumiała, wiele osób zaskoczyła nagła zmiana. Medvedeva wyjaśniła powrót do Tutberidze tym, że ciężko było jej trenować z Orserem online podczas pandemii.

Ze względu na problemy zdrowotne wycofała się z etapu Grand Prix w Rosji i z Mistrzostw Rosji.

Na początku lutego 2021 była przewodniczącą jednej z drużyn podczas turnieju drużynowego Pierwszego Kanału. Jej drużyna nie wygrała co prawda całych zawodów, jednak zdobyła nagrodę publiczności.

Technika jazdy:

Medvedeva wykonuje prawie wszystkie swoje skoki z użyciem techniki „Tano” (z jednym ramieniem nad głową). Większość swoich kaskad kończy potrójnym toeloopem, np. 3F-3T, 3S-3T, 3Lo-3T i 2A-3T. Po przejściu do Briana Orsera zaczęła wykonywać także kombinacje skoków zakończone potrójnym loopem. Zhenya jest znana ze swojej ekspresji i elementów aktorskich podczas wykonywania programów.

Zhenya jest dość często krytykowana za swojego „flutza”, czyli wykonywanie lutza z wewnętrznej krawędzi łyżwy.

Życie poza lodem

Evgenia Medvedeva interesuje się rysowaniem – ma nawet konto na Instagramie poświęcone jej pracom. Mówiła, że jeśli nie byłaby łyżwiarką, zostałaby makijażystką. Uczy się też grać na ukulele, na swoim Instagramie regularnie wrzuca nagrania jak na nim gra. Bardzo boi się motyli i ciem.

Zhenya kocha Japonię, jest fanką ich mody, kultury i anime – w Japonii kilkukrotnie występowała jako Sailor Moon. Ma też pluszaka Lunę z anime, którego trzyma, czekając na oceny sędziów. Interesuje się też Koreą, lubi słuchać kpopu, jest fanką zespołu EXO. Często przed zawodami słucha muzyki. Ma buldoga francuskiego o imieniu Jerry. Jej ulubionym jedzeniem jest sushi i azjatycka zupa Tom-Yam.

Zhenya i Jerry – Foto: instagram.com
Jako Sailor Moon – Foto: reddit.com

Źródła: wikipedia.org, instagram.com, isuresults.com

You May Also Like