ALEXANDRA TRUSOVA: “Rosyjska Rakieta”. Wszyscy oszaleli na jej punkcie

22

Pierwsza łyżwiarka, która wykonała poczwórnego lutza, flipa i toeloopa, druga, która wykonała poczwórnego salchowa. Pierwsza, która wykonała 2 i 3 poczwórne skoki (quady) w programie dowolnym. A także pierwsza, która wykonała 3 różne poczwórne skoki w jednym programie. Czyli jak “Królowa quadów” i “Rosyjska Rakieta” Alexandra Trusova zrewolucjonizowała łyżwiarstwo figurowe kobiet.

Sasha podczas gali rozdania nagród – Foto: pinterest.ru

Alexandra “Sasha” Vyacheslavovna Trusova (ur. 23 czerwca 2004) jest rosyjską łyżwiarką figurową. Jest dwukrotną Wicemistrzynią olimpijską, Mistrzynią Świata Juniorów, brązową medalistką Mistrzostw Europy 2020, zwyciężczynią Skate Canada 2019, Rostelecom Cup 2019 i CS Ondrej Nepela Memorial 2019. Zajęła 2. miejsce na Mistrzostwach Rosji 2019 i 3. miejsce na Mistrzostwach Rosji 2020 i 2021 oraz na Finale Serii Grand Prix 2019.

Na zawodach JGP na Litwie w 2018 r. została pierwszą kobietą, która wylądowała quadem w kombinacji (poczwórny toeloop (4T) + potrójny toeloop (3T)). Kilka tygodni później, na etapie Junior Grand Prix w Armenii, stała się pierwszą kobietą, która wylądowała poczwórnego lutza (4Ltz) . Sasha jest pierwszą i jedyną kobietą, która skacze cztery różne typy quadów – toeloop, salchow, flip i lutz.

Początki

Sasha rozpoczęła naukę jazdy na łyżwach w 2008 roku. Do 2015 roku trenowała u Olgi Shevtsovej w Riazaniu. Później na rok trafiła pod skrzydła Alexandra Volkova, zanim przeszła do Eteri Tutberidze i Sergeia Dudakova.

Sasha w 2014 roku – Foto: pinterest.com

Zajęła 4. miejsce na Mistrzostwach Rosji Juniorów 2017.

Sezon 2017-2018: Debiut na poziomie międzynarodowym i osiągnięcia w zakresie quadów

Międzynarodowy debiut Trusovej miał miejsce pod koniec sierpnia 2017 r. podczas zawodów ISU Junior Grand Prix w Australii, które wygrała. W swoim programie dowolnym wylądowała niedokręconym poczwórnym salchowem.

Następnie zajęła pierwsze miejsce w JGP na Białorusi, kwalifikując się tym samym do finału Junior Grand Prix.

Russian Figure Skater Trusova Wins Gold at Skate Canada, Beating 2 World  Records - Sputnik International
Trusova podczas programu krótkiego – Foto: sputniknews.com
Russian Figure Skater Trusova Sets 2 World Records - Sputnik International

W finale Grand Prix Juniorów 2017-18 Sasha zdobyła 73,25 pkt, bijąc rekord świata juniorek w programie krótkim. Podczas programu dowolnego zdobyła 132,36 punktów, czyli o około 0,5 pkt mniej niż jej koleżanka z drużyny Alena Kostornaia. Jednak ze względu na prowadzenie po programie krótkim udało jej się wygrać zawody.

W styczniu Trusova zdobyła złoto na Mistrzostwach Rosji Juniorów. Ponownie o zaledwie 0,6 pkt pokonała swoją koleżankę z drużyny, Alenę Kostornaię, zdobywczynię srebrnego medalu.

Another junior season for quad queen Trusova | Golden Skate
Alexandra Trusova - Wikipedia
Sasha na Mistrzostwach Świata Juniorów 2018 – Foto: goldenskate.com, wikipedia.org

W marcu 2018 Sasha wystartowała w Mistrzostwach Świata Juniorów 2018. Zdobyła na nich złoty medal, zajmując 1. miejsce zarówno w programie krótkim, jak i dowolnym. Jej wynik w jeździe na łyżwach na poziomie 153,49 pkt był nowym rekordem świata w programie dowolnym juniorów. Jej łączny wynik 225,52 pkt był także nowym rekordem świata w łącznej liczbie punktów juniorów. Została pierwszą kobietą, która wykonała 4T, drugą, która wykonała 4S oraz pierwszą, której udały się skoczyć dwa quady w jednym programie.

Jej poczwórny skok był pierwszym od 16 lat, kiedy zrobiła to Miki Ando. Sasha uzyskała w programie dowolnym najwyższy wynik techniczny w historii zarówno na poziomie juniorów, jak i seniorów.

Sezon 2018-2019: Dwukrotna mistrzyni świata juniorów

Trusova rozpoczęła sezon od udziału w serii Junior Grand Prix 2018. Najpierw zajęła pierwsze miejsce w etapie na Litwie zdobywając złoty medal z przewagą 30 pkt nad Kim Ye-lim. Sasha została na tych zawodach pierwszą kobietą, która wykonała quada w połączeniu z innym skokiem (4T + 3T). Została również pierwszą kobietą, która spróbowała wykonać 4Ltz na zawodach. Skok został jednak uznany za niedokręcony.

Quad queen" Trusova defends Junior World title | Golden Skate
Podczas programu dowolnego – Foto: goldenskate.com

Na etapie JGP w Armenii zdobyła kolejny złoty medal. Sasha pobiła swój poprzedni rekord świata w punktacji. Podczas tych zawodów została pierwszą kobietą, która wykonała 4Ltz w międzynarodowych zawodach.

Na finale JGP zdobyła srebrny medal. O około 2,5 pkt wyprzedziła ją koleżanka z drużyny Alena Kostornaia.

Na Mistrzostwach Rosji 2019 Sasha zdobyła srebrny medal. W programie dowolnym wykonała 4Ltz, jednak upadła podczas 4T, przegrywając z koleżanką z drużyny Anną Shcherbakovą o 0.07 pkt.

Trusova obroniła swój tytuł na Mistrzostwach Świata Juniorów 2019, po wygraniu programu dowolnego.

ISU Junior Grand Prix of Figure Skating 2018/19 | #GOTEAMUSA
Sasha na podium Mistrzostw Świata Juniorów 2019 – Foto: freeforums.net

Sezon 2019-2020: Debiut na poziomie międzynarodowym seniorów

Sasha zadebiutowała na arenie międzynarodowej jako senior na CS Ondrej Nepela Memorial. Zdobyła złoty medal i ustanowiła 4 nowe rekordy świata. Stała się pierwszą kobietą, która wykonała trzy quady (4Ltz i dwa 4T, jeden w kombinacji). Ustanowiła nowy rekord punktacji w programie dowolnym, a także nowy łączny rekord punktacji. Jej wynik techniczny w programie dowolnym był również rekordowy.

5 października brała udział w konkursie Japan Open, który wygrała, wykonując cztery (!) skoki poczwórne; 4S, 4Ltz, 4T + 3T, 4T + 3S. Ponieważ nie były to oficjalne zawody ISU, jej liczba quadów nie została oficjalnie uznana za rekordową.

Alexandra Trusova Pictures and Photos - Getty Images in 2020 | Figure  skating, Skating dresses, Figure skating costumes
Po programie dowolnym na Japan Open 2019 – Foto: pinterest.com

Trusova zdobyła złoto na Skate Canada International 2019, po zajęciu 1. miejsca w programie dowolnym. Na tych zawodach została pierwszą kobietą, która wylądowała dwie kombinacje ze skokiem poczwórnym (4T + 3T, 4T + 3S). Jako pierwsza wykonała też kombinację ze skokiem poczwórnym w drugiej połowie programu. Na tych samych zawodach ustanowiła także dwa nowe rekordy punktacyjne. Na Rostelecom Cup 2019 zdobyła złoto.

Podczas krótkiego programu Finału Grand Prix w Turynie, Trusova po raz pierwszy próbowała wykonać potrójnego axla (3A), ale upadła. W programie dowolnym wykonała pierwszy raz 4F. Skoczyła też 4Ltz i 4T, ale upadła przy drugim 4T oraz wykonała dwa obroty przy 4S. Została pierwszą kobietą, która spróbowała wykonać pięć quadów w programie dowolnym, a także pierwszą, która spróbowała czterech różnych typów quadów. Ostatecznie zdobyła brązowy medal za Kostornaią i Shcherbakovą.

Pin on うつくしい_すぽーつ
Program dowolny do “Gry o Tron” – Foto: pinterest.com

Na Mistrzostwach Rosji 2020 Trusova zrezygnowała z 3A. Natomiast w dowolnym, upadła przy dwóch skokach poczwórnych, a w jednym wykonała dwa obroty. Wykonała czysto jedynie jednego quada i zajęła 3. miejsce.

Podczas programu krótkiego Mistrzostw Europy, upadła podczas kolejnej próby 3A. W dowolnym spadła z dwóch quadów, ale skoczyła kombinację 4T + 3T, zajmując 3. miejsce. Sasha miała brać udział w Mistrzostwach Świata 2020, ale odwołano je przez pandemię.

6 maja 2020 rosyjskie media ogłosiły, że Trusova postanowiła odejść od Eteri Tutberidze i dołączyć do trenera Evgeniya Plushenki. W jej ślady poszli trener Sergei Rozanov oraz siostry Zhilina. Według wielu źródeł Trusova zdecydowała się opuścić Tutberidze z powodu braku uwagi od trenerki.

Alexandra Trusova breaks silence on exit from Tutberidze camp
Alexandra Trusova i Eteri Tutberidze w oczekiwaniu na wyniki – Foto: azerbaycan24.com

Sezon 2020-2021: Pierwszy raz poza podium

Trusova wystąpiła na przedsezonowym pokazie, gdzie z powodzeniem wykonała kombinację z poczwónym toe loopem (4T). Następnie wzięła udział w 2. i 4. etapie Cup of Russia, z czego obydwa wygrała.

Wyjątkowego pecha miała na Rostelecom Cup 2020. W krótkim programie upadła przy 3A. W rezultacie, zajęła trzecie miejsce za Kostornaią i Elizavetą Tuktamyshevą. Podczas programu dowolnego upadła cztery razy we wszystkich planowanych skokach poczwórnych. Jej końcowy wynik sprawił, że spadła na 4. miejsce. Było to jej pierwsze miejsce poza podium od Mistrzostw Rosji Juniorów 2017.

W grudniu Sasha brała udział w Mistrzostwach Rosji 2021, na których zdobyła brąz. Zrezygnowała z 3A w programie krótkim, natomiast w dowolnym wykonała jedynie dwa quady Był to jej pierwszy od dawna występ bez upadku. Na konferencji prasowej powiedziała, że z powodu kontuzji jest w stanie wykonywać jedynie 4Ltz, i dlatego nie zaplanowała żadnego innego quada.

Alexandra Trusova - Russian Nationals 2021 - FS / Трусова - ЧР 2021 - ПП -  26-12-2020 - YouTube
Trusova na Mistrzostwach Rosji 2021 – Foto: youtube.com

Na początku lutego 2021 Trusova brała udział w dwóch turniejach: festiwalu skoków i Pucharze Kanału Pierwszego. Na festiwalu skoków upadła w 1. etapie, jednak jej czyste skoki w 2. i 3. etapie pozwoliły drużynie solistek wygrać zawody.

Na turnieju drużynowym Pucharu Kanału Pierwszego należała do drużyny Evgenii Medvedevej. Wykonała jeden skok poczwórny z zaplanowanych trzech i zajęła 3. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Jej drużynie nie udało się co prawda wygrać zawodów, zdobyli jednak nagrodę publiczności.

1 marca została ogłoszona jako członkini reprezentacji Rosji na Mistrzostwa Świata 2021. W programie dowolnym wykonała 3 z zaplanowanych 5 skoków poczwórnych i zajęła w nim 1. miejsce. Ze względu jednak na fatalny wynik w programie krótkim, w klasyfikacji ogólnej zdobyła jedynie brąz.

POZA LODEM

Sasha ma dwóch młodszych braci, Egora i Ivana. Uwielbia psy – ma chihuahuę Tinę, którą często zabiera na zawody (dostała ją za skoczenie pierwszego podwójnego axla) i pudla Lanę (za skoczenie potrójnego axla). Poza tym jej młodszy brat ma husky Jacka.

Sasha z Laną, Tiną i Jackiem – Foto: instagram.com
Z braćmi – w tle pluszaki od fanów – Foto: instagram.com
nina on Twitter: "Save Sasha Trusova from this world… "
Sasha z Tiną – Foto: twitter.com
YEREVAN, ARMENIA - 11 OCTOBER: Alexandra Trusova of Russia poses with her  dog Tina during the ISU Junior G… | Figure skating, International skating  union, Alexandra
Sasha z Tiną – Foto: pinterest.com

Żródła: wikipedia.org, instagram.com, isuresults.com

You May Also Like