ANNA SHCHERBAKOVA – ostatnia ze słynnego tria

26

26 grudnia 2020 roku Anna Shcherbakova została trzykrotną mistrzynią Rosji. W dzisiejszym poście spróbuję przybliżyć jej postać i to, jak doszła do tego zwycięstwa.

Anna Shcherbakova na Mistrzostwach Rosji 2021 – Foto: sports.ru

Anna Stanislavovna Shcherbakova (ur. 28.03.2004) to rosyjska łyżwiarka figurowa. Jest wicemistrzynią Europy 2020, wicemistrzynią Finału Grand Prix 2019, zwyciężczynią Skate America 2019, Cup of China 2019 i CS Lombardia Trophy 2019 i trzykrotną (!) mistrzynią Rosji (2019, 2020, 2021).

Na poziomie juniorów, jest wicemistrzynią świata 2019, zwyciężczynią Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2019, JGP 2018 we Słowacji i w Kanadzie i brązową medalistką Mistrzostw Rosji 2019.

Shcherbakova jest pierwszą kobietą, która wykonała poczwórnego lutza (4Ltz) na poziomie seniorów. Jest też pierwszą kobietą, która wykonałą dwa 4Ltz w jednym programie oraz pierwszą kobietą, która wykonała ten skok w kombinacji (4Ltz + 3T).

Początki

Foto: stuki-druki.com

Shcherbakova zaczęła uczyć się jeździć w 2007 roku, pod okiem Oksany Bulychevy na lodowisku Khrustalnyi, w moskiewskiej szkole Sambo 70 (wówczas nazywającej się Szkoła Sportowa Rezerwy Olimpijskiej nr 37). W trakcie sezonu 2013-2014 rozpoczęła trening z Eteri Tutberidze i Sergeiem Dudakovem pozostając w tej samej szkole.

Sezon 2017-2018: Kontuzja i wycofanie z zawodów

W lato 2017 Shcherbakova złamała nogę na obozie łyżwiarskim, przez co wycofała się z większości sezonu. Zajęła 13. miejsce na Mistrzostwach Rosji Juniorów.

Sezon 2018-2019

Shcherbakova zadebiutowała na poziomie międzynarodowym na Junior Grand Prix w Słowacji i w Kanadzie. W Słowacji zajęła 1. miejsce w obydwu programach, ostatecznie wygrywając z Anną Tarusiną o aż 18 punktów.

Anna Shcherbakova na Mistrzostwach Rosji 2019 – Foto: olympteka.ru

W Finale Serii GP zajęła 5. miejsce po upadku z axla i ominięciu kombinacji w programie krótkim, a następnie upadku z dwóch quadów w programie dowolnym. Następnie wygrała Mistrzostwa Rosji 2019, zajmując 1. miejsce w programie dowolnym. Pokonała wicemistrzynię, Alexandrę Trusovą, o zaledwie 0.07 punkta. Następnie zajęła 3. miejsce na Mistrzostwach Rosji Juniorów, za Trusovą i Kostornaią.

W marcu zajęła 2. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów 2019. Była 1. po programie krótkim, jednak w wyniku błędu przy 4Ltz w programie dowolnym, przegrała z Alexandrą Trusovą.

Sezon 2019-2020

Sezon 2019-2020 oznaczał debiut Shcherbakovej na międzynarodowym poziomie seniorów. Zajęła 1. miejsce na CS Lombardia Trophy 2019, pokonując Elizavetę Tuktamyshevą i You Young.

Shcherbakova zadebiutowała na Serii Grand Prix na Skate America 2019, który wygrała. To na tych zawodach została pierwszą kobietą, która wykonała dwa 4Ltz w jednym programie i pierwszą kobietą, która wykonała kombinację 4Ltz + 3T. Ustanowiła także nowy rekord w najwyżej ocenionym skoku (zdobyła za 4Ltz 14.97 punktów) oraz w najwyżej ocenionej kombinacji (18.66 punktów za 4Ltz + 3T. Następnie wygrała etap Grand Prix w Chinach, kwalifikując się tym samym do finału.

W krótkim programie zajęła 3. miejsce za Alioną Kostornaią i Aliną Zagitovą. W programie dowolnym wykonała dwa 4Ltz i pierwszy raz w swojej karierze próbowała wykonać poczwórnego flipa (4F), jednak upadła. Zajęła 1. miejsce w programie dowolnym, ostatecznie zostając wicemistrzynią FGP 2019.

Shcherbakova na Mistrzostwach Rosji 2021 – Foto: olympteka.ru

Na Mistrzostwach Rosji 2020 Shcherbakova zajęła 1. miejsce po programie dowolnym wykonując dwa 4Ltz i 4F. Tym samym udało jej się obronić swój tytuł mistrzyni Rosji.

Shcherbakova zajęła 2. miejsce na Mistrzostwach Europy 2020, za Kostornaią i przed Trusovą. Następnie ona, Kostornaia i Trusova miały reprezentować Rosję na Mistrzostwach Świata 2020 w Montrealu, ale zostały odwołane przez pandemię koronawirusa.

Po zmianie trenera przez Kostornaię i Trusovą, Shcherbakova została jedyną ze słynnego tria (nazywanego TShchT lub 3A), która bedzie dalej trenować z Eteri Tutberidze.

Sezon 2020-2021

Shcherbakova nowy sezon rozpoczęła od udziału w serii Cup of Russia. Wygrała 1. etap w Syzraniu i 3. etap w Soczi. Miała wziąść udział w etapie Grand Prix w Rosji (Rostelecom Cup), jednak wycofała się z powodu zapalenia płuc.

W grudniu Shcherbakova wzięła udział w Mistrzostwach Rosji 2021 w Czelabińsku. Zajęła 1. miejsce w obydwu programach, wykonując w programie dowolnym poczwórnego lutza i flipa, obydwa z prawie maksymalnym GOE. Udało jej się skoczyć także najtrudniejszą kombinację 3Ltz + 3Lo.

Anna Shcherbakova na gali rozdania nagród Mistrzostw Rosji 2021 – Foto: ria.ru

Na początku lutego wzięła udział w dwóch turniejach: festiwalu skoków oraz Pucharze Kanału Pierwszego. W festiwalu skoków skoczyła czysto we wszystkich trzech rundach. Na turnieju drużynowym Kanału Pierwszego należała do zwycięskiej drużyny Aliny Zagitovej.Zarówno poprogramie krótkim jak i po dowolnym zajmowała 2. miejsce za juniorką Kamilą Valievą.

1 marca została oficjalnie ogłoszona jako członkini reprezentacji Rosji na Mistrzostwa Świata 2021 w Szwecji. 26 marca Anna Shcherbakova została Mistrzynią Świata 2021. Wykonała czysto poczwórnego flipa oraz najtrudniejszą kombinację 3Ltz+3Lo. Mimo upadku z pierwszego skoku (4F) zawodniczka dała z siebie wszystko do samego końca i zdobyła upragnione złoto.

Reakcja na zwycięstwo na mistrzostwach świata – foto: instargam.com

Technika jazdy:

Shcherbakova wielokrotnie wykonywała 4Ltz i 4F na zawodach międzynarodowych, jest także pierwszą kobietą, która wykonała kombinację 4Ltz + 4F. Poza skokami poczwórnymi dość często skacze kombinacje zakończone 3Lo, lub z użyciem eurela.

Anna ze swoją trenerką, Eteri Tutberidze – Foto: argumenti.ru

Życie poza lodem

Kiedy nie trenuje, Anya lubi szydełkować, bawić się ze swoimi psami i gotować. Dużo czyta oraz podróżuje. Blisko przyjaźni się z Alexandrą Trusovą, Alioną Kostornaią i Poliną Tsurskayą.

Shcherbakova w Chongquing podczas Cup of China 2019 – Foto: instagram.com
Z psem – Foto: instagram.com
Z charakterystycznymi misiami od fanów – Foto: instagram.com

Źródła: wikipedia.org, instagram.com, isuresults.com

You May Also Like