Szwecja: Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym 2021 – program krótki

6

24 marca 2021 rozpoczęły się zmagania o tytuł mistrza świata w łyżwiarstwie figurowym. W zeszłym roku zawody te odwołano na poziomie seniorów z powodu pandemii COVID-19. W tym roku nie odbędą się one w kategorii juniorów – tylko seniorzy będą starać się o tytuł.

Obrońcami tytułu zdobytego w 2019 są w tym roku Nathan Chen (soliści) oraz para sportowa Sui Wenjing i Han Cong. Alina Zagitova (zwyciężczyni w kategorii solistek) oraz Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron (pary taneczne) nie wezmą udziału w zawodach.

Solistki: 2 potrójne axle i kilka niemiłych niespodzianek

Какие прыжки будут делать фигуристки на ЧМ-2021 в Стокгольме: преимущество  Трусовой, неожиданность от Щербаковой - Чемпионат
Anna Shcherbakova – foto: championat.com

Jako pierwsze swoje krótkie programy zaprezentowały solistki. Po udanym występie na prowadzeniu znajduje się Anna Shcherbakova uzyskując 81 punktów. Jako jedyna zawodniczka na podium nie wykonała ona potrójnego axla (3A), jednak nie przeszkodziło jej to w zajęciu 1. miejsca na ten segment.

Na drugim miejscu jest na chwilę obecną Rika Kihira. Japonka wykonała 3A, który sędziowie uznali jednak za niedokręcony. Ostatecznie uzyskała 79.08 punktów.

Rika Kihira – foto: instagram.com

Na ostatnim miejscu podium znajduje się w tej chwili 24-letnia Elizaveta Tuktamysheva, druga i ostatnia zawodniczka z potrójnym axlem. Za swój program do Lovely Billie Eilish zdobyła 78.86 punktów.

Елизавета Туктамышева, короткая программа, чемпионат мира по фигурному  катанию — 2021, видео, смотреть онлайн - Чемпионат
“Cesarzowa” Liza podczas krótkiego programu – foto: championat.com

Alexandra Trusova z Rosji, jedna z faworytek dzisiejszych zawodów, po niespodziewanym upadku z 3Ltz nie wykonała kombinacji skoków i trafiła na 12. miejsce.

Ekaterina Kurakova reprezentująca Polskę zajmuje 32. miejsce po pierwszym segmencie po upadku przy otwierającym program potrójnym lutzie (3Ltz).

Pary sportowe: Rosjanie na prowadzeniu po pierwszym segmencie

Kilka godzin po solistkach, na taflę weszły pary sportowe.

Po programie krótkim mamy prawie całkowicie rosyjskie podium: na 1. miejscu Aleksandra Boikova i Dmitrii Kozlovskii, a na 3. Anastasia Mishina i Aleksandr Galliamov. Natomiast tuż za podium, na 4. miejscu uplasowali się Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov.

Drugie miejsce zajęli jednak nie Rosjanie, a zawodnicy z Chin: obróńcy tytułu z 2019, Wenjing Sui i Cong Han.

Бойкова и Козловский выиграли короткую программу на ЧМ по фигурному катанию  | Новости | Известия | 25.03.2021
Aleksandra Boikova i Dmitrii Kozlovskii podczas programu krótkiego – foto: iz.ru

Soliści: Yuzuru Hanyu na prowadzeniu po nieoczekiwanym upadku obrońcy tytułu

Hanyu tops men's short program, Kagiyama second at worlds in Stockholm |  The Japan Times
Yuzuru Hanyu – foto: japantimes.co.jp

Następnego dnia, 25 marca miał miejsce krótki program solistów. Głównymi faworytami do tytułu mistrza świata są w tym sezonie Yuzuru Hanyu z Japonii i obrońca Nathan Chen z USA.

Nikogo pewnie nie zaskoczyło prowadzenie mistrza olimpijskiego Yuzuru Hanyu. Uzyskał wynik w wysokości 106.98 punktów, niewiele mniejszy od swojego rekordu świata. Po otrzymaniu wyniku nie wydawał się nim jednak zachwycony – chyba tylko on jest w stanie pokręcić z zniesmaczeniem głową po zobaczeniu takiej noty;)

Faceoff between Hanyu and Chen easily goes to Olympic champ
Od lewej Yuzuru Hanyu i Brian Orser w oczekiwaniu na wyniki – foto: yahoo.com

Drugie miejsce zajął po pierwszym segmencie jego rodak, 17-letni Yuma Kagiyama.

Natomiast ostatnie miejsce podium po krótkim programie zajmuje obrońca tytułu Nathan Chen. Uzyskał on 98.85 punktów.

Post będzie aktualizowany o kolejne kategorie (pary taneczne – 26 marca)

You May Also Like