Kolejna rewolucja w łyżwiarstwie figurowym? Eteri Tutberidze zaczyna trenować pary sportowe

12

Eteri Tutberidze jest w chwili obecnej najlepszą i najbardziej znaną trenerką solistek – to ona szkoliła lub nadal szkoli takie gwiazdy jak: Yulia Lipnitskaia, Evgenia Medvedeva, Alina Zagitova, Anna Shcherbakova, Alexandra Trusova, Alena Kostornaia czy Kamila Valieva. Trenuje także nielicznych solistów.

Team Eteri Tutberidze | Page 23 | Golden Skate
“Team Tutberidze” – foto: goldenskate.com

Tym razem zdecydowała się jednak na eksperyment, który zaskoczył nie jednego fana łyżwiarstwa figurowego. Zaczęła trenować pary sportowe.

W tej chwili opiekuje się Evgenią Tarasovą i Vladimirem Morozovem. Są to dwukrotni mistrzowie Europy, zwycięzcy finału Grand Prix 2016-17 i trzykrotni mistrzowie Rosji.

Тарасова и Морозов – начало пути Тутберидзе в парном катании. Она будет  усложнять фигуристам прыжки - Eurosport
Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov – foto: eurosport.ru

Decyzja Tutberidze była uzasadniona. Jak stwierdziła w programie “Viechernyi Urgant” sama Eteri:

Jest luka. Po prostu widzę, że łyżwiarze parowi niestety słabo skaczą. Oczywiście spędzają dużo czasu na elementach parowych, ale jeśli będą odpowiednio trenowani, będą skakać lepiej.

Grupa Eteri Tutberidze znana jest z wykonywania skoków wieloobrotowych: potrójnego axla czy nawet skoków poczwórnych. Jednocześnie w łyżwiarstwie parowym takich skoków w ogóle się nie wykonuje. Większość zawodników skupia się na synchronizacji z partnerem oraz elementach typowych dla par sportowych.

Ashley Cain, Timothy Leduc, Vladimir Morozov, Evgenia Tarasova, Alisa  Efimova, Alexander Korovin - Vladimir Morozov and Evgenia Tarasova Photos -  Zimbio
Tarasova i Morozov – foto: zimbio.com

W przyszłym sezonie warto się więc będzie przyjrzeć Evgenii Tarasovej i Vladimirowi Morozowi. Zobaczymy, na ile przejście do Tutberidze zmieni ich jazdę. Zmiana trenera tuż przed sezonem olimpijskim jest bardzo ryzykowna, może jednak przynieść ogromny sukces.

You May Also Like